Używanie świateł zewnętrznych pojazdu

Każdy pojazd samochodowy musi być wyposażony w odpowiednie światła. Światła zewnętrzne w pojeździe samochodowym muszą świecić skutecznie i nie mogą być zasłonięte lub nawet częściowo przyćmione. Powinny być zapalone nie tylko od zmierzchu do świtu, ale również w warunkach niedostatecznej widoczności w ciągu dnia, np. podczas mgły, śnieżycy, ulewnego deszczu itp.

■ Podczas postoju w miejscach niedostatecznie oświetlonych powinny być zapalone światła pozycyjne lub postojowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony). W przypadku postoju w miejscach dostatecznie oświetlonych lub niedostatecznie oświetlonych, lecz znajdujących się poza jezdnią i poboczem albo odgrodzonych od ruchu, wszystkie światła mogą być zgaszone.

■ W czasie jazdy kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany używać świateł mijania na obszarze zabudowanym;

► używać świateł drogowych lub świateł mijania, albo obu tych świateł łącznie na drogach poza obszarem zabudowanym-,

► używać świateł mijania lub świateł przeciwmgłowych albo obu tych świateł równocześnie podczas mgły, śnieżycy lub ulewnego deszczu (również w czasie dnia, kiedy jazda w wymienionych warunkach widoczności bez świateł lub z zapalonymi światłami pozycyjnymi groziłaby niebezpieczeństwem, gdyż pojazd nie jest widoczny na dostateczną odległość); używanie świateł przeciwmgłowych jest dozwolone również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza od zmierzchu do świtu w czasie jazdy na drogach krętych.

■ Kierowca jest zobowiązany zawczasu zmienić światła drogowe na światła mijania, aby uniknąć oślepiania:

► kierującego pojazdem wymijanym (także pociągiem i statkiem) stosując zasadę, że zmiana świateł drogowych na światła mijania przez jednego z mijających się kierowców jest nakazem do takiej samej zmiany świateł dla drugiego kierowcy; zasadę tę należy stosować także wobec pojazdów szynowych lub komunikacji wodnej, a pojazdy te powinny ją stosować wobec innych pojazdów;

► kierowcy pojazdu, który go poprzedza, gdyż zachodzi możliwość oślepienia poprzez lusterko wsteczne;

► pieszych, maszerujących w kolumnach;

► innych użytkowników drogi podczas postoju, w szczególności oczekujących przed przejazdem kolejowym na jego otwarcie lub przyjazd pociągu.

■ Kierujący motocyklem ma obowiązek używać świateł mijania, w okresie od świtu do zmierzchu, podczas jazdy poza obszarem zabudowanym.

■ Można używać świateł mijania lub światła drogowego w celu ostrzegania, w postaci krótkich błysków, z tym ze światłem drogowym można ostrzegać tylko na obszarze nie zabudowanym, a więc w miejscach, gdzie używanie tego rodzaju świateł jest dozwolone.

■ W razie unieruchomienia pojazdu na jezdni, gdy ostrzeżenie o obecności pojazdu na drodze jest konieczne ze względów bezpieczeństwa innych użytkowników drogi, należy włączyć światła awaryjne lub światła pozycyjne, jeżeli pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne.

■ Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być używane (włączane) tylko w czasie unieruchomienia (zatrzymania) pojazdu.